اسفند ۴, ۱۳۹۶
صفحه اصلی / بازی های کودکانه / بازی های آپارتمانی / بازی های آپارتمانی برای کودکان و باید ها و نباید ها

بازی های آپارتمانی برای کودکان و باید ها و نباید ها

2+
بازی های آپارتمانی برای کودکان و باید ها و نباید ها
۵ (۱۰۰%) ۳ امتیازs

بازی های آپارتمانی : 

اینکه شما در یک منزل آپارتمانی کوچک زندگی می کنید و کودکتان فضای زیادی برای بازی و جنب و جوش ندارد ، دلیلی نمی شود که کودک را محدود کنیم  و اجازه بازی های آپارتمانی و تفریح کردن از آنها گرفته شود.

به فرض آنکه آپارتمان شما کوچک است و گنجایش بازیهای پر سر و صدا و پر تحرک کودکان را ندارد،این مشکل بزرگترهاست به کودکان ربطی ندارد. به هیچ وجه حق نداریم بازی را برای کودکان تلخ و همراه با استرس نماییم . چون کودکان  به انواع بازیهای فکری و جسمی برای رشد همه جانبه خود نیازمندند. حق کودکان بر گردن ماست که فضای سالمی برای بازی کردنشان فراهم کنیم .اگر کمی حوصله و درایت داشته باشیم به خوبی می توانیم بر این مسئله با رعایت همه جوانب امر مدیریت کنیم.

بازی و نشاط کودکان را نباید خراب کرد ، اما می توانیم به گونه سر و سامان دهیم که سر و صدای زیادی ایجاد نکنند . مثلا اگر می خواهیم جلوی توپ بازی کودکان را در فضای داخل خانه بگیریم ،بهترین کار این است که با خرید یک اسباب بازی فکری بدون این که آنها را مجبور کنیم با میل خودشان بازیشان را تغییر دهیم.اگر می خواهیم در حضور میهمان کودکمان را کنترل کنیم ،یک جعبه آبرنگ و یک مقوای سفید را همانوقت در اختیار او بگذاریم تا او خود از دویدن منصرف شود.

این مسئله تغییر بازی بسیار موثر و کمک کننده است .بسیاری از بد رفتاریهای کودکان در حین بازی با تغییر بازی  رفع خواهد شد .کودک اصرار دارد که دائم بازی کند اما نوع بازی خیلی برایش مهم نیست فقط باید بازی مورد نظر بتواند نظر کودک را جلب کند. کودک نباید درک کند شما هدفمند بازی او را تغییر می دهید و بازی بی سر و صدای دیگری را جایگزین می کنید چون ممکن است با مقاومت کودک رو به رو شوید.  او باید اینطور برداشت کند که شما واقعا بازی بهتری را میخواهید پیشنهاد کنید .مثلا اگر یک سی دی کارتون داخل دی وی دی بگذارید و بگویید بشین کارتون ببین اگر سر و صدا کنی و … در این صورت کودک رغبتی به کارتون نشان نخواهد داد .می توانید مثلا با همسرتان راجع به جالب بودن و مهیج بودن کارتون مورد نظر صحبت کنید تا او با شنیدن حرفهای شما تحریک شده و خود پیشنهاد دیدن کارتون را مطرح کند.

بازی های آپارتمانی
باید توجه داشته باشیم زمانی کودک را به محیط های باز بیرون ببریم که کودک میل به انجام بازیهای پر تحرک داشته باشد تا به خوبی از بازی اشباع شده و در منزل بازیهای کم تحرک و فکری انجام دهد .
اگر مجبوریم بیشتر اوقات کودکان را از بازیهای پر سر و صدا و پر تحرک منع کنیم باید فرصتی را برای انجام چنین بازیهایی در بیرون از خانه فراهم کنیم.می توانیم آنها را در مواقعی که سرحال و پر انرژی هستند به فضاهای تفریحی ببریم تا فرصتی برای تخلیه ی انرژیهای خود و بازیهای پر سرو صدا و پر تحرک داشته باشند. باید توجه داشته باشیم زمانی کودک را به محیط های باز بیرون ببریم که کودک میل به انجام بازیهای پر تحرک داشته باشد تا به خوبی از بازی اشباع شده و در منزل بازیهای کم تحرک و فکری انجام دهد.

بچه ها خود به صورت بیولوژیکی حساب این چیزها را دارند چنانچه دو ساعت مثلا بازی حرکتی و جسمی داشته باشند در دو ساعت بعدی از بازی های آپارتمانی فکری استقبال می کنند یا چنانچه دیروز را کاملا پر تحرک سپری کرده باشند امروز به نقاشی علاقه نشان خواهند داد .اما اگر شما توجهی به این برنامه ریزیها نداشته باشید و موقعی که کودک حوصله بازیهای حرکتی و پر جنب و جوش را ندارد او را به پارک ببرید و او وقت خود را با بی میلی صرف بازی کند،ممکن است در ساعتهای بعدی میل به بازیهای حرکتی نشان دهد و اقدام شما برای کنترل او در منزل بی فایده باشد.

به هر حال اگر می خواهید کودک شما مطابق مناسب وضعیت آپارتمان نشینی شما بازی کند،به گونه ای غیر محسوس و غیر مستقیم بازی کودکان را مدیریت کنید تا نتیجه دلخواه شما حاصل شود بدون آنکه مزاحم بازی کودکان شده باشید.حکایت های کودکانه پیشنهاد می کند وقتی به خاطر شرایط زندگیتان مجبورید از بعضی بازیها جلوگیری کنید ،لااقل بازی های آپارتمانی که مناسب هستند را با حوصله تحمل کنید و برای اجرای بهترشان همکاری کنید . توجه داشته باشید کودکان را خسته و پرخاشگر نکنید . چرا که یکی  از علل مهم پرخاشگری کودکان ،مزاحمتهای دائمی والدین در بازی  و بکن و نکن های آنهاست.

83

2+

این مطالب را نیز ببینید!

بازی بپر بغلم از سری بازی های کودکانه

6+ بازی بپر بغلم از سری بازی های کودکانه ۵ (۱۰۰%) ۷ امتیازs بازی بپر ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *